Діла добрих відновляться,
діла злих загинуть...

Тарас Шевченко

четвер

Авторитаризм та демократія. Що краще?


Країна у стані війни. В цей час знову розпочалися дискусії на тему, що краще, авторитаризм чи демократія.

Одні цитують класиків, мовляв, нічого кращого за демократію ніхто не придумав, проте все залежить не від форми, а від змісту.

Демократія і авторитаризм всього лиш різна форма управління державою.

Демократія - спільне прийняття рішень. Вона має сенс, коли поєднана з правдою і громадянин знає, що і як робить той, кому він передав свої повноваження. Демократія - це повільніший процес прийняття рішень.

Авторитаризм - одноосібне рішення. Авторитаризм - швидко, проте не завжди правильно. Для авторитаризму, щоб бути ефективним не завжди потрібна правда.

У кожній ситуації потрібна своя форма. Демократія краще підходить для спокійного життя. Авторитаризм до часу змін, коли треба швидко приймати рішення.

Проте є ще третя форма - пряма демократія. У часи війни її називають військова демократія. Це влада відповідальних людей (на той час це були ті, хто захищав свою землю зі зброєю), які могли наділяти на певний час авторитарними повноваженнями свого вождя. Проте так само могли його усунути.

Відповідальний громадянин активний, має право голосу і контролює, як поводиться той, кого він обрав. Він покладається на себе і своїх побратимів. Вождь - такий самий, як і всі решта. Його слухають, поки він робить добро. Його усувають, коли він творить зло.

Така модель була в Україні, Скандинавських та Прибалтійських країнах, Польщі та США. Частково у Нідерландах, Англії.

Протилежна модель - це "старі демократії", де за все відповідає цар, цісар, імператор, а громадянин лише гвинтик великої машини.

Що потрібно Україні у стані війни, коли Система не змінюється, а "еліти" насправді далекі від еліт? Коли немає правди, а є гра клоунів маскованих під політиків. Питання риторичне. Потрібна третя форма.

0 коментарі:

Опублікувати коментар