Діла добрих відновляться,
діла злих загинуть...

Тарас Шевченко

середа

“Відкриті списки” не усунуть політичної корупції

Напередодні виборів знову заговорили про потребу зміни виборчої системи. Зокрема наголошується, що вибори мають відбуватися за відкритими списками, коли виборець обирає партію і конкретного кандидата. Мовляв це краща система за мажоритарку, де округ легко купити.

“Відкриті списки” не призведуть до кардинальних змін в українській політиці. Без інших додаткових механізмів контролю за роботою депутата залишаються широкі можливості для купівлі місця у парламенті.

Зросте лише ціна, але залишаться ті ж недоліки, що й за мажоритарної системи, коли кандидат просто може “купити” округ.

Навіть за відкритих списків кандидат може інтенсивно вкладати кошти у конкретні території, де збирається виграти вибори за рейтингом у партійному списку. Як варіант, можна купити “загальноукраїнську партію” реально представлену лише в одному чи кількох регіонах і розкрутити під себе її рейтинг в конкретній області. Окремі чинні депутати роблять так вже зараз.

Перемоги за рахунок голосів однієї області вже були. Зокрема СДПУ(о) у 1998 виграла вибори за рахунок лише Закарпатської області, “Громада” за рахунок  Дніпропетровської, СПУ-СелПУ за рахунок Хмельницької і Полтавської областей.

Вибори мають відбуватися за відкритими списками на регіональній основі, коли кожна партія в кожному регіоні представляє список своїх кандидатів. Партії, які подолали виборчий бар’єр, отримують певну кількість місць у парламенті визначені рейтинговим голосуванням.

Виборця треба наділити правом відкликання свого депутата. Для цього можна користуватися таким механізмом, як референдум, коли потрібно зібрати, наприклад 5 % голосів виборців для ініціативи референдуму, та 50 % + 1 голос, щоб відкликати депутата.

Така система зробить економічно невигідним “купування голосів”, оскільки немає гарантії, що наступні 5 років залишися у депутатському кріслі. Депутат буде змушений хоча б щось робити для регіону, звідки обирався, або ж йому загрожуватиме звільнення через простий механізм відкликання.

Роман Соломонюк
Група vilni.info

0 коментарі:

Опублікувати коментар